mobil menü

Sağlık İçin Hareket, Hareket için Bisiklet

 

Kaliteli bir yaşam standartı sağlamanın en önemli ve öncelikli koşulu sağlıklı olmaktan geçiyor. Sağlıklı yaşamın önündeki en büyük engellerden biri ise hareketsizlik. İçerisinde bulunduğumuz çağın getirdiği sonuçlar ve yoğun kentleşme, günümüzde hareketsizliğin giderek artan bir sorun haline gelmesine yol açıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 2010 yılında yayımlanan Fiziksel Aktivite Raporu’na göre; hareketsizlik, ölüme neden olan risk faktörleri arasında 4’üncü sırada yer alıyor. Türkiye’de yapılan araştırmalara göre, Türkiye’nin sadece %35’i aktif yaşıyor. En hareketsiz yaş grubu ise 16-24 yaş grubu gençler olarak dikkat çekiyor. Bu demek oluyor ki, gençlerimiz, hareketsiz yaşam standardını normalleştirip benimsiyor.

Eti bu önemli çıktıları dikkate alarak, sağlıklı bir yaşam için toplumu harekete teşvik etmek ve bisiklet kullanımının yaygınlaşmasına katkıda bulunmak amacıyla 2014 yılında Aktif Yaşam Derneği işbirliğiyle Eti Sarı Bisiklet Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’ni başlattı ve projenin sloganını da ‘Sağlık İçin Hareket, Hareket için Bisiklet’ olarak belirlendi. Eti, Sarı Bisiklet projesi ile sağlıklı bir yaşam için hareket etmenin gerekliliği konusunda farkındalık yaratarak günlük hayatta bisiklet kullanımını yaygınlaştırmayı ve daha sağlıklı bir neslin yetişmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Başladığı günden bugüne kadar 350 bin km pedal çevrilen Eti Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında dünyanın etrafında yedi kez tur atılacak kadar yol kat edildi. Eskişehir ve İstanbul’daki ilkokullarda 20 bin çocuğa güvenli bisiklet sürüş eğitimleri verildi. Kadınların gündelik yaşamlarına bisikleti entegre etmek için Bisikletli Kadın İnisiyatifi oluşumu teşvik edilerek desteklendi, toplu sürüş etkinlikleri düzenlendi, üniversite öğrencilerinin kampüs için ulaşımları bisikletle sağlandı. Mobil tamir aracı ile herhangi bir arızası nedeniyle kullanılamayan binlerce bisikletin bakım ve onarımı yapıldı. Bisikletin sürdürülebilirliğini sağlamak ve ihtiyaç sahibi çocukları bisikletle buluşturmak amacıyla kullanılmayan bisikletlerin bakım ve onarımla yenileyip çocuklara hediye edildiği Geri Dönüşüm Kampanyası hayata geçirildi.

Çocuklardan gençlere ve kadınlara kadar 7’den 70’e her yaştan insana hitap eden eğitim, etkinlik ve uygulamalar gerçekleştiren Eti Sarı Bisiklet, toplumun algısında sağlık denince akla hareket, hareket denince akla bisikletin gelmesi için çalışmaya devam ediyor.

Proje ile ilgili detayları Sarı Bisiklet sayfasından öğrenebilirsiniz.

*Aktif Yaşam Derneği Türkiye Toplumunun Fiziksel Aktivite Düzeyi Araştırması (2017)
Paylaş