mobil menü

Bisikletli Kadın İnisiyatifi

 

Eti Sarı Bisiklet’in oluşumunu teşvik ettiği ve desteklediği Bisikletli Kadın İnisiyatifi, kurulduğu 2015 yılından bu yana kadınlara yönelik bisiklet eğitimleri, tamir atölyeleri, toplu sürüşler ve sosyal medyadaki etkili iletişimleri ile bugün 7 bine yakın kadına ulaştı.

İş Çıkışı ve Hafta Sonu Trafikte Sürüş Eğitimi

Bisikletli Kadın İnisiyatifi ile trafikte bisiklet kullanmaktan çekinen kadınların bu çekincelerini yenmeleri için toplu sürüş etkinlikleri gerçekleştirdi. Çalışan kadınlar için iş çıkışı saatlerinde, ev kadınları ve anneler için ise hafta sonları gerçekleşen toplu sürüşlerde, trafikte dikkat edilmesi gereken konularda kadınlara koçluk yapılırken pratik bilgiler de verildi.

Bilmeyenlere Bisiklet Eğitimi

Çocukluk döneminde bisiklete binmeyi öğrenme fırsatı olmamış kadınlara bisiklete binme eğitimleri verildi.

Kadınlar için Bisiklet Tamir Atölyesi

Yolda bisiklet sürüşü esnasında başa gelebilecek arızaların nasıl giderilebileceğine dair Bisikletli Kadın İnisiyatifi üyeleri, atölye çalışmasına katılan diğer üyeler için Bisiklet Tamir Atölyesi düzenledi.

Bisikletli Kadın Buluşmaları ve Kadınlar için Bisiklet Kılavuzu

Bisikletli Kadın İnisiyatifi üyelerinin 2015 yılı boyunca düzenledikleri toplantılarda bisiklet kullanımına dair sorunlarını ve çözüm önerilerini paylaştıkları Kadınlar İçin Bisiklet Kılavuzu hazırlandı. Kadınlar için gündelik hayatta bisiklet binmeyi kolaylaştırıcı bilgi ve deneyimlerin yer aldığı kılavuzda, bisiklet satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan, bisikletle yola çıkmadan önce, rota belirlerken, trafikte bisiklet kullanırken yapılması gerekenlere ve bakım ve tamir ipuçlarına kadar pek çok bilgi ve deneyim yer alıyor. Kadınlar için Bisiklet Kılavuzu’na ulaşmak için tıklayınız.

Trafikte Bisiklet Farkındalığı Broşürü ve Eğitimleri

2019 yılında Sarı Bisiklet Projesi kapsamında Bisikletli Kadın İnisiyatifi ile iş birliğiyle Trafikte Bisiklet Farkındalığı broşürü hazırlandı. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası ile bir araya gelen Bisikletli Kadın İnisiyatifi üyeleri taksi şoförleri ile trafikte bisiklet konulu bir sohbet gerçekleştirdi ve yapılması ve yapılmaması gerekenleri aktardı. Sohbetin ardından taksi şoförleri ve Bisikletli Kadın İnisiyatifi üyeleri bisikletleriyle birlikte trafikte sürüş gerçekleştirdi.

Bisiklet kılavuzunu detaylı incelemek için tıklayınız.

Paylaş