mobil menü

Geri Dönüşüm Kampanyası

 

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de pek çok evde herhangi bir arızası nedeniyle kullanılmayan veya çocukluk yıllarına ait olup da artık kullanılmayan 1,5 milyon bisiklet atıl durumda bekletiliyor*. Bu tespitten hareket eden Eti Sarı Bisiklet, kullanılmayan bisikletleri gün ışığına çıkarıp tekrar kullanıma hazır hale getirmek ve ihtiyacı olan çocuklarla buluşturmak amacıyla 2017 yılında Geri Dönüşüm Kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında toplanan atıl bisikletler Kadir Has Üniversitesi Bisiklet Grubu öğrencileri ile birlikte tamir edildi. Yenilenen ve tekrar kullanıma hazır hale gelen bisikletler İstanbul Beykoz Ali Bahadır Köyü, Zerzevatçı Köyü ve İshaklı Köyü’nde öğrenim gören ilkokul çocuklarına hediye edildi.

Eti Sarı Bisiklet, bisiklet aracılığıyla hareket eden sağlıklı nesillerin yetişmesine katkıda bulunmak ve atıl bisikletlerin geri dönüşümle sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla Bisiklet Geri Dönüşüm Kampanyası’nı 2018 yılında 3 şehirde yaygınlaştırdı. Eskişehir, İzmir ve Konya’da başlayan kampanya için her şehirde “Bisiklet Geri Dönüşüm Noktaları” belirlendi.

Geri Dönüşüm Noktaları’nda toplanıp yenilenen tüm bisikletler, her şehirde İl / İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenecek okullardaki ihtiyaç sahibi öğrencilere hediye edildi.

2019 yılında “Bisiklet Geri Dönüşüm Noktaları” Antalya, Ankara ve Samsun şehirlerinde belirlendi. Bu şehirlerde kullanılmayan bisikletler toplandı, tamir edildi ve ilkokullara hediye edildi. Kampanyanın üç şehirle sınırlı kalmaması ve tüm Türkiye’ye yaygınlaşması amacıyla İhtiyaç Haritası ile işbirliği yapıldı ve bir paylaşım altyapısı hazırlandı.

Kampanyanın 2019 yılında sona ermesinin ardından Sarı Bisiklet, atıl bisikletlerin hayata geri döndürülmesi amacıyla bisikletlilere ve bisikletli olmak isteyenlere “Bisikletimi Hayata Nasıl Döndürürüm?” ana başlığı altında bir video serisi hazırlandı.

  • Bisiklet Parçaları ve Bakım için Gerekli Aletler
  • Genel Bisiklet Bakımı Nasıl Yapılır?
  • Patlak lastik nasıl tamir edilir?
  • Sürüş öncesi güvenlik kontrolü nasıl yapılır?
  • Yağmurda bisiklet sürmek için nasıl hazırlık yapılır?
  • Fren pabuçları nasıl değiştirilir?
  • Kırılan veya yamulan bisiklet zincir nasıl tamir edilir?
  • Kendin Yap: Ev içi bisiklet askısı
  • Gece bisiklet kullanmak için bisiklet aydınlatması
Paylaş