mobil menü

Besin Piramidine Göre Nasıl Beslenmeli?

 

Besin piramidi, sağlıklı beslenmeyi piramit şeklinde gösterir ve besin gruplarının ideal tüketim miktarları hakkında fikir verir.

Besin piramidine göre beslenmede dikkat edilmesi gerekenler: • Her şeyden önce düzenli egzersiz yapın. Egzersiz yapmak vücudunuzu güçlendirirken, kas miktarını artırarak da yağ yakımını hızlandırır.
 • Doymuş yağlar yerine doymamış bitkisel sıvı yağları tercih edin.
 • Rafine edilmemiş tahıl ürünleri tüketmeye özen gösterin. Beyaz un yerine kepekli un, beyaz pirinç yerine kepekli pirinç veya bulgur, beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih edin.
 • Sebze ve meyve tüketimini artırın. Koyu renkli sebze ve meyveler besin değeri açısından daha zengindir; bu yüzden tercihinizi ağırlıklı olarak bu yönde yapın. Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketin.
 • Beyaz et, balık ve yumurtayı kırmızı etten daha fazla tüketin.
 • Kalsiyum tüketimine özen gösterin. Baklagil, tahıl ürünleri ve yapraklı sebzeler yoğun kalsiyum deposudurlar.

 • Tahıl Grubu

  Besin piramidinde en altta bulunan besin grubu tahıl grubudur. Et grubuna oranla daha az protein içeren tahıl grubu, ağırlıklı olarak karbonhidrat bakımından zengin besinlerden oluşur. Tahıl grubundaki ürünleri tüketirken, doğal ve rafine edilmemiş ürünler tüketmeye özen gösterin.

  Sebze ve Meyve Grubu

  Her tür sebze ve meyvenin altında toplandığı bu grup, besin piramidinin ikinci sırasında yer alır. Sebze ve meyve tüketimi, her besin grubunda olduğu gibi kişiye göre değişiklik gösterir. Sebze ve meyve gurubu; karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral bakımından zengindir.

  Et ve Süt Ürünleri Grubu

  Besin piramidinin üçüncü sırasında yer alan et ve süt ürünleri grubu, proteince zengin gıdalardan oluşur. Et ürünleri protein, demir, çinko ve B vitaminlerini bolca bulundururken, süt ütünleri de protein, kalsiyum, A ve bazı B grubu vitaminleri kaynağıdır. Et ve süt ürünleri grubundaki besinler kas gelişimi ve güçlenmesinde önemli rol oynadığından, büyüme çağındaki çocuklar, hamile ve emziren kadınlar ve yaşlılar bu besinleri daha fazla tüketmelidir.

  Yağ ve Şeker Grubu

  Besin piramidinin en üstünde yer alan yağ ve şeker grubu, en az tüketmemiz gereken besinlerden oluşmaktadır. Yağ ve şeker grubundaki besinler önemli bir besin kaynağı olmanın yanında hem düşük besin içerir hem de aşırı tüketimi pek çok hastalığa neden olmaktadır. Yağ tüketiminde doymuş yağlar yerine, bitkisel yağlar tercih edin.

  Paylaş