mobil menü

Eti Burçak Siyez Buğdaylı

Eti Burçak Siyez Buğdaylı

Ülkemiz, 23 yabani buğday türüne ve 400’den fazla kültüre alınmış buğday çeşidine ev sahipliği yapıyor. Başka bir deyişle, buğday üretimi açısından olduğu kadar, genetik kaynaklar açısından da dünyada önemli konumdaki ülkelerden biriyiz. Bu özellikleriyle ülkemiz dünyadaki buğday üretiminin gelişmesinde de önemli bir rol oynuyor. 

Ancak yerel buğday çeşitlerinin ekim alanları azalıyor, hatta giderek kayboluyor. Modern çeşitlerin yaygınlaşması, geleneksel tarımın giderek azalması, doğal bitki örtüsü ve yaşam alanlarının çeşitli nedenlerle yok olması, bu yoksullaşmaya yol açan etkenlerin başında geliyor. 

Siyez buğdayı da tehdit altındaki türlerden biri. Anadolu toprakları içinde 12.000 yıllık bir geçmişe dayanan siyez, tüm buğdayların atası olarak biliniyor. 

Genetiği bozulmadan bugüne ulaşabilen tek buğday türü olan siyeze sahip çıkmak, siyez ile ilgili farkındalık yaratarak toplumda talep oluşmasını sağlamak ve dolayısıyla üretimini teşvik etmek amacıyla Eti Burçak Siyez Buğdaylı’yı pazara sunduk.

Eti Burçak Siyez Buğdaylı

Paylaş