mobil menü

Kahvaltı Edecek Vakti Olmayanlara Pratik Öneriler

 

5 dakika daha uyuyabilmek için alarmı son dakikaya kadar erteleyenlerden ve bu yüzden günün en önemli öğünü kahvaltıyı es geçenlerden misiniz?


Kahvaltı; akşam yemeğinden uykuya ve sabah uyanana kadar geçen süre göz önünde bulundurulduğunda geçirilen en uzun açlık sonunda biten enerjiyi tekrar kazanabilmemiz için atlamamamız gereken en önemli öğündür.


İster çalışın, ister okula gidin, isterseniz de günlük diğer işlerle ilgilenin; güne başlarken vücudun enerjiye ihtiyacı vardır ve bunu da kahvaltı sayesinde elde ederiz. Düzenli kahvaltı yapan insanlar, yapmayanlara oranla gün içinde daha verimlidir.

Peki ya kahvaltı yapacak vaktimiz yoksa?

İşte sabahları evden çıkmadan önce vakit sorunu yaşayanlar için oldukça pratik kahvaltı önerileri:
1 – Meyveli Yulaf Ezmesi

Kahvaltı Edecek Vakti Olmayanlara Pratik Öneriler
Yoğun lif kaynağı ve besin değeri yüksek olan yulaf, kahvaltı yapmaya vakti olmayanlar için adeta bir can simidi görevi görür. Süt veya yoğurtla tüketebileceğiniz bir kase yulafa mevsim meyveleri ve biraz da badem ekleyerek zenginleştirebilir, güne enerjik bir başlangıç yapabilirsiniz

.


2 – Meyve ve Peynir

Kahvaltı Edecek Vakti Olmayanlara Pratik Öneriler
Meyve ve peyir ikilisi, kahvaltı için hem pratik hem de lezzetli bir opsiyon. Orta büyüklükte bir elma sayesinde 4 gram lif, yanında da 40 gram kaşar peyniri tükettiğinizde 7 gram protein ve günlük almanız gereken kalsiyum miktarının %20’sini almış olacaksınız.
3 – Sebze Smoothie

Kahvaltı Edecek Vakti Olmayanlara Pratik Öneriler
Özellikle yeşil smoothie, sağlıklı olmasının yanı sıra oldukça besleyicidir ve sindirimi kolaydır. Vücudun ihtiyacı olan günlük sebze miktarını pişirme gerektirmeden daha pratik olarak almanızı ve uzun süre tok kalmanızı sağlar. Sindirim sistemini düzenleyen ve gelişmesine de yardımcı olan yeşil sebze smoothie’nizi evden çıkarken bir termosa koyup yolda da tüketebilirsiniz.* Yeşil smoothie için salatalık, maydonoz, ıspanak, yeşil elma, avokado ve misket limon kullanabilirsiniz. Eğer içeceğinizin besin değerini yükseltmek isterseniz karışıma meyve de ekleyebilirsiniz.
4 – Chia Puding

Kahvaltı Edecek Vakti Olmayanlara Pratik Öneriler
Yüksek lif, protein ve magnezyum kaynağı chia tohumunu, bir avuç kadar alıp gece yatmadan önce üstünü kapatacak kadar badem veya hindistancevizi sütüne katın. Sabah uyandığınızda kıvamı yoğunlaşan chia pudinginizi, üzerine orman meyveleri koyarak tüketebilirsiniz.
5 – Meyve

Kahvaltı Edecek Vakti Olmayanlara Pratik Öneriler
Evet yanlış duymadınız; sadece meyve. Mutfakta maksimum 10 saniye geçirebilecek kadar vaktiniz varsa buzdolabından alacağınız bir portakal (3 gram diyet lifi, 1 gram protein içerir.) veya bir muz (Her ne kadar iyi bir lif kaynağı olmasa da 400 miligram potasyum içerir ve kan basıncını dengeler.**) veya 4 gram lif içeren orta büyüklükte bir elma güne başlamanızda oldukça faydalıdır.
6 – Ekmeküstü Avokado

Kahvaltı Edecek Vakti Olmayanlara Pratik Öneriler
Avokadonun faydaları anlatmakla bitmez. Cilde iyi gelir, toksinleri dışarı atmaya yardımcı olur, anti-oksidandır, bağışıklık sistemini güçlendirir… Siz iyisi mi kahvaltınızdan avokadoyu eksik etmeyin. Üstelik tüketmesi de oldukça pratik. Kabuğunu soyduğunuz ve küp doğradığınız avokadoyu kızarmış ekmek üzerine koyun. Ekmeküstü avokado, tereyağ veya krem peynir yerine oldukça besleyici bir alternatif olacaktır.

*Digestive Issues: Smoothies To The Rescue
**Potassium and High Blood Pressure
Paylaş