mobil menü

 

Gün içinde yoğun çalışma saatleri, mesailer, bitmeyen toplantılar, yetişmesi gereken işler derken kimi zaman yemek yemeyi unutuyoruz kimi zaman da en pratik çözüm olan fast-food yiyeceklere yöneliyoruz.


Fakat tüm bu koşuşturmaya rağmen sağlıklı ve dengeli beslenmek mümkün.
İşe, ofise gelmeden başlayın

Evde Sandviç Hazırlayın
‘Çalışırken de sağlıklı beslenme’ye işe gelmeden önce, yani evde başlamak gerekiyor. Kahvaltıyı atlamamak gerektiği artık hayatımızın vazgeçilmez bir gerçeği. Eğer kahvaltı yapacak vaktiniz yoksa Kahvaltı Edecek Vakti Olmayanlara Pratik Öneriler başlığına göz atabilir veya kahvaltınızı akşamdan hazırlayabilirsiniz. Akşam yatmadan hazırlayacağınız bir sandviç, ertesi güne enerjik başlamanıza yardımcı olacak.

.


Kuruyemiş ve kuru meyve en yakın arkadaşınız olsun

Kuruyemiş ve kuru meyve ofiste en yakın arkadaşınız olsun
Kan şekerinizi dengede tutmak için ara öğünleri atlamamanız gerekiyor. Bunun için de en pratik yöntem, elinizin altında her daim kuru meyve veya ceviz, badem, fındık gibi kuruyemiş bulundurmak. Kan şekeri düşmeye başladığında hissedilen açlık, hem konsantrasyon bozukluğuna hem de yeme ataklarının artmasına neden oluyor. Bu nedenle ortalama 3 saat aralıklarla öğün ve ara öğün uygulamaya özen göstermek gerekiyor.
Çay ve kahve yerine suyu ön planda tutun

Çay ve kahve yerine suyu ön planda tutun
Çalışanların olmazsa olmazı çay ve kahve bardakları… Ancak tüketilen bu sıvılar, su içme ihtiyacını da azaltıyor. Vücuttaki su seviyesi azalmaya başladığında ise yorgunluk ve baş ağrısı başta olmak üzere pek çok problem de beraberinde geliyor. Masanızda, gözünüzün önünde bulunduracağınız bir su şişesi, su içmeniz gerektiğini size hatırlatabilir. Su şişenize limon dilimleri ve nane yaprakları veya elma dilimleri, bir kabuk tarçın ve karanfil de koyarak su içmeyi keyifli hale getirebilirsiniz.
Evden yemek getirin

Evden yemek getirin
İlkokulda yanımızdan ayırmadığımız beslenme çantamız, yerini, ofise gelirken de yemek kaplarına bıraksın. Evde hazırlayıp getireceğiniz salata, sebze yemekleri veya ara öğünlük meyveler yoğun çalışma ortamında sizi fast-food yemekten uzak tutacak.
Çalışırken de egzersiz yapın

Çalışırken de egzersiz yapın
Spor yapmaya vaktiniz yoksa, ofis saatlerinde yapacağınız küçük egzersizler metabolizmanızı hızlandırır, kendinizi daha dinamik hissedersiniz. Peki ama nasıl? Öğle yemeğini dışarda yemeyi tercih ediyorsanız, gideceğiniz yere yürüyerek gidin. Eğer ofis içinde yiyorsanız, yemekten sonra kısa mesafeli yürüyüşler yapın. Ofisinizde asansör varsa, siz merdiveni tercih edin. Yarım saatte bir yerinizden kalkıp ofis içinde yürümeye, hareket etmeye çalışın. Esneme hareketleri yapın.
Paylaş