mobil menü
Basın Bültenleri

Tüm Bültenler

ETİ Çocuk Tiyatrosu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Vanlı çocuklarla beraber olacak

Nisan 2015

15 yıldır Türkiye’nin dört bir yanını defalarca dolaşarak 1.7 milyon çocuğu ücretsiz olarak tiyatro ile buluşturan ETİ Çocuk Tiyatrosu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, Devlet Tiyatroları'nın düzenlediği 14. Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği kapsamında Vanlı çocuklarla buluşuyor.

ETİ Çocuk Tiyatrosu, tüm dünya çocukları için çok özel bir gün olan 23 Nisan’da şenlik kortejiyle Vanlı çocuklarla birlikte olacak. ETİ Çocuk Tiyatrosu, 24 Nisan’da Van Devlet Tiyatrosu Sanat Çadırı’nda saat 10.00 ve 13.00 olmak üzere iki ayrı gösterimde çocuklar için “Kral Çıplak” adlı oyunu sergileyecek. 25 Nisan’da ise Bahçesayar Kız Yatılı Bölge Okulu Çok Amaçlı Salonu’nda 11:00 ve 13:00 olmak üzere iki ayrı gösterim daha sergilenecek. ETİ Çocuk Tiyatrosu’nun “Kral Çıplak” oyununu seyretmek isteyenler davetiyelerini bir hafta kala salon gişelerinden ücretsiz olarak alabilecekler.

Hedef 45 il ve ilçede 120 bin çocuğa ulaşmak 
Bugüne kadar “Bisküvi Adam”, “Kakaolu Olsun”, “Alaaddin’in Sihirli Lambası”, “Alice Harikalar Diyarında”, “Pinokyo” ve “Çizmeli Kedi” adı oyunlarıyla çocuklarla buluşan ETİ Çocuk Tiyatrosu, bu sezon en az 120 bin çocuğa daha ulaşmayı hedefliyor. ETİ Çocuk Tiyatrosu, bu sezon “Kral Çıplak” oyunu ile 45 il ve ilçede çocukları tiyatro sanatı ile ücretsiz buluşturacak.

OYUN HAKKINDA…
Hans Christian Andersen'in eserinden Ünsal Sicilli ve Gökhan Daldık tarafından uyarlanan, yönetmenliğini Ünsal Sicilli’nin, müziklerini Caner Anar’ın yaptığı “Kral Çıplak” oyunu; hep yeni kıyafetler giymek isteyen, gösteriş düşkünü bir kralın doğum günü için giyeceği kıyafete karar verememesiyle başlıyor. Terziler arası bir yarışmayla kararını verecek olan kralın danışmanı da çeşitli kurnazlıklarla krallığı ele geçirme niyetindedir. Halkın içinden iki kişi, krala bir ders verme niyetiyle, terzi kılığına girerek saraya girerler ve krala kendisi için sadece akıllıların görebileceği çok özel bir elbise yapacaklarını söylerler. Aklın her şeyin üstünde ve asıl güzelliğin insanın kıyafetlerinde değil, içinde olduğunu konu alan oyun, hem çocuklara hem de ebeveynlere önemli öğretilerle birlikte eğlenceli bir dille sunuluyor. 

Oyunda, bazen güvendiğimiz kişilerin kendi çıkarları için bizi yanlış yönlendirebileceği ve bunu aklımızla aşabileceğimiz anlatılırken, doğru bildiğimizi söyleyebilecek kadar cesur olmamız da vurgulanıyor. Eğitici olduğu kadar eğlenceli bir oyun olan “Kral Çıplak” çocukların ve ebeveynlerin ilgisini her an dinamik tutan temposu, kurgusu, müzikleri ve diğer tüm sürprizleriyle keyifle izlenecek bir oyun. 

Paylaş