mobil menü

Sıkça Sorulan Sorular

Niçin uyuyamıyorum?

Uykusuzluğun; tiroid bozukluğundan huzursuz bacak sendromuna, stresten yoğun yaşam temposuna pek çok farklı sebebi olabiliyor. Uzmanlara göre, stres kaynaklı uykusuzlukla baş etmenin en iyi yolu, yatağa gitmeden bir-iki saat önce kafanızı fazla yormayacak hafif bir film ya da dizi seyretmek, dinlendirici birkaç şarkı dinlemek ve mümkün olduğunca rahatlatmaya çalışmak. Uyuduğunuz ortamı değiştirmek de, uykusuzlukla savaşmak için etkili bir silah olabilir. Her şeyi denemenize rağmen yine de uyuyamıyorsanız, bir doktora başvurun.

Neden hep yorgunum?

Kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız, bunun altında bir sağlık sorunu yatıyor olabilir. Kansızlık yani anemi problemi olan kadınların çok daha kolay yorulduğu biliniyor. Ayrıca depresyonun belirtileri arasında da sürekli uyuma isteği yer alıyor. Fakat sürekli yorgun hissetmenin en önemli nedenlerinden biri, düzensiz yaşam biçimi. Buna yol açabilecek tüm faktörleri düşünün ve mutlaka bazı şeyleri dengelemeye çalışın. Çok fazla işin peşinden mi koşuyorsunuz; ne yapın edin temponuzu rahatlatın. Unutmayın ki araştırmalar; çok fazla iş ve aktiviteyle uğraşan kişilerin daha yoğun stresle yüklendiğini gösteriyor.

 

Neden kilo veremiyorum?

Pek çok kadın bunun için farklı şeyleri suçlar ve çoğu zaman yavaş metabolizma hızı en başta gelir. Oysa uzmanlara göre, kilonuzu belirleyen sadece üç temel faktör var; diyet, egzersiz ve genler... Ne yazık ki, bu üçlü arasında başta genler geliyor ve kilonuz üzerinde belirleyici rol oynuyor. 

Paylaş