mobil menü
Basın Bültenleri

Tüm Bültenler

ETİ Sarı Bisiklet ile İftar Sonrası “Sağlık İçin Hareket, Hareket İçin Bisiklet”

Haziran 2016


ETİ ve Aktif Yaşam Derneği’nin, hareketli yaşama öncülük etmek amacıyla 2014’te hayata geçirdiği ve bu yıl kadınlar aracılığıyla mahallelere hareket kazandırmayı hedefleyen Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi, Beykoz Çamlıbahçe Mahallesi’ni bisikletli iftar şenliğinde buluşturdu. Hep birlikte yapılan iftarın ardından mahallelilerin katılımıyla toplu bisiklet sürüşü yapıldı.

Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi mahallelere hareket kazandırarak yoluna devam ediyor. Bisikleti gündelik yaşama entegre etmeyi amaçlayan, bu süreçte ‘kadınları’ ve ‘mahalleleri’ projenin merkezine yerleştiren ETİ ve Aktif Yaşam Derneği, sağlıklı bir yaşam için bisiklet kullanımını teşvik ediyor.

Pilot mahalle olarak belirlenen Çamlıbahçe Mahallesi’ndeki Saadettin Gökçepınar İlkokulu’nun bahçesinde, 16 Haziran Perşembe günü gerçekleştirilen iftar etkinliğinde konuşan ETİ İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, “Projenin çıkış noktası, daha hareketli bir yaşamı büyük kitlelere benimsetebilmek ve bisiklet kullanımını gündelik hayatın bir parçası haline getirebilmek. Projemizin 3. yılında kadınlarımızın öncülüğünde mahallelerde bisiklet vasıtasıyla hareket etmeyi özendirmeyi amaçladık. Bu amaçla gerçekleştirdiğimiz etkinliklerden biri de bugün burada Çamlıbahçe Mahallesi’nin değerli sakinleriyle yaptığımız iftar sonrası toplu bisiklet sürüşü oldu. Ramazan Ayı’nda da sağlıklı ve aktif yaşama odaklanmanın önemine dikkat çekmek istiyoruz.” diye konuştu. 


“Yoğun trafiği olan İstanbul’da bile bisiklete binerek aktif yaşamanın mümkün olduğunu gördük”

“Projemiz Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul gibi bir yerde dahi bisiklet kullanımının gündelik hayata entegre edilerek yaygınlaştırılmasının mümkün olduğunu bizlere gösterdi. Geçtiğimiz yıl Sarı Bisiklet öncülüğünde oluşan ve 5-6 kadının liderliği ile başlayarak kısa zamanda 4.000 üyeye ulaşan Bisikletli Kadın İnisiyatifi grubu bisikletin gündelik hayatın bir parçası olması konusunda verdiği eğitimler, birlikte trafikte sürüş eğitimleri gibi organizasyonlarla İstanbul’da bisiklete binmenin mümkün olduğunu kanıtlıyor.”“Projenin başarıya ulaşmasında kadınlar en iyi paydaşımız oldu”

ETİ Sarı Bisiklet Projesi’nin 2016 yılında odak noktasına mahalleli kadınları aldığını ve kadınların bisiklet kullanımını yaygınlaştırma konusunda başarılı rol modeller olduklarını ifade eden Polatoğlu, “Projenin başarıya ulaşmasında kadınlar büyük pay sahibi. Bu yılki amacımız, sadece çalışan kadınların değil, ev kadınlarının da hayatına bisikleti daha fazla sokmak; onların liderliğinde tüm aile üyelerinin katılımıyla etkinlikler gerçekleştirmek oldu. Projemizde en büyük destekçilerimiz olan kadınlar, mahallede bisiklet günleri düzenlemeye başladı ve artık çocuklarını okula bırakıp/alma, pazara, markete gitme gibi günlük işlerini bisiklet eşliğinde yapmaya başladılar.” açıklamasını yaptı. 

Polatoğlu, projede dünden bugüne izlenen süreci şu sözlerle değerlendirdi: “Bu süreçte, Eskişehir ve İstanbul’daki ilkokullarda 15 bin çocuğumuza bisiklet eğitimi verdik, mobil tamir aracımız ile 2.500’den fazla bisikletin ücretsiz bakım ve onarımını sağlayarak sokaklara kazandırdık. Bisiklet sevgisini aşılamak için üniversite kampüslerinden semt pazarlarına kadar farklı mekanlarda, farklı insanlara temas ettik. 1200’den fazla bisikletli ile Eskişehir’in en büyük katılımlı bisiklet etkinliğini gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıl yaptığımız etki analizi sonuçlarına göre ayrıca Sarı Bisiklet, bir sosyal sorumluluk projesi olarak %72 gibi oldukça yüksek bir beğeni oranına sahip. Bu da bize projemizin toplum tarafından kabul gördüğünü gösteriyor.” 


ETİ Sarı Bisiklet Projesi’nin Beykoz’daki etkinlikleri yıl boyunca devam edecek 

Beykoz Çamlıbahçe Mahallesi’nde bisikletle hareketli yaşama dair bir dönüşüm elde etmeyi ve bu dönüşümün tüm Türkiye’ye örnek olmasını istediklerini belirten Polatoğlu, “Bu mahallenin ev hanımları artık altın günü yerine bisiklet günü yapıyor. Bunun yanı sıra, mahalledeki annelerin çocuklarıyla okula bisikletle gidebilecekleri sürüş etkinlikleri düzenliyoruz. Ailece katılabilecekleri toplu sürüş etkinlikleri gerçekleştiriyoruz. İftar bu sürüşlerden biri oldu. Eylül ayında da önce piknik ile başlayıp ardından hep birlikte bisiklet sürmenin keyfini çıkaracağımız aile sürüş etkinliğimiz olacak. Yaz ayları boyunca bisiklete binmeyi bilmeyip, öğrenmek isteyen kadınlarımıza eğitimler vereceğiz.” diye konuştu. 


“Bizim mahalle diğer mahallelere örnek olacak.”

Sarı Bisiklet’in Beykoz Çamlıbahçe Mahallesi Temsilcisi Yasemin Kuş “Sarı Bisiklet Projesi mahallemize geldiği için çok mutluyuz. Bugün iftarda toplanıp mahallece bisiklet sürüşü yapıyoruz. Okulumuzun etrafındaki yoldan mahallede bisikletle tur atıyoruz. Burada daha önce hiç bisiklete binmemiş insanlar bisiklete biniyor, en son çocukluğunda bisiklete binmiş kişiler bisikleti tekrar hatırlıyor. İftardan sonra birlikte vakit geçirebileceğimiz, hareket edebileceğimiz çok güzel bir gün geçiriyoruz. Umarım Sarı Bisiklet sayesinde mahallemizde bisiklete binmeyen kalmaz. Bizim mahallemiz başka mahallelere de örnek olacak.”  dedi. 

Paylaş