mobil menü
Basında Eti
Tüm Basında Eti

650 Çocuk Tiyatro İle Buluştu

Kasım 2014

650 Çocuk Tiyatro İle Buluştu14 yılda 1.6 milyon çocuğu tiyatroyla buluşturan ETİ Çocuk Tiyatrosu, ücretsiz 3 bin gösteri yaptı. Ekibin geçen haftaki durağı Azerbaycan'dı. Bakü'de ellerinde Türk ve Azeri bayrağı olan 650 çocuk, tiyatro izledi.


Bakü'de 650 çocuk tiyatroyla buluştu 

Köklü gıda markası ETİ, çocuk tiyatrosu sayesinde 14 yılda 1.6 milyon çocuğu tiyatro ile buluşturmayı başardı. 2000 yılından beri Türkiye'yi sekiz, Kıbrıs'ı altı kez dolaşarak 3 bin ücretsiz gösteri yapan ETİ Çocuk Tiyatrosu, şimdi rotasını yurt dışına çevirdi. 
Türk çocuklarının yoğun olduğu ülkelere giderek onları tiyatroyla tanıştırmayı amaçlayan ETİ Çocuk Tiyatrosu, geçtiğimiz çarşamba günü Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Türk ve Azerbaycanlı çocuklarla buluştu. Ekip, geçtiğimiz sezondan itibaren sahneye koyduğu 'Kral Çıplak' adlı oyunu Bakü'deki Genç Tamaşacılar Gösteri Salonu'nda sahneledi.





Türk ve Azeri Bayrakları 

Daha önce 'Pinokyo', 'Çizmeli Kedi', 'Alice Harikalar Diyarında' ve 'Alaaddin'in Sihirli Lambası' gibi klasik oyunları sahneleyen ETİ Çocuk Tiyatrosu'nun Bakü'deki özel gösterimini, ben de Türk ve Azeri çocuklarla birlikte izleme imkanı buldum. Ellerindeki Azeri ve Türk bayraklarını coşkuyla sallayan çocukların heyecanı, oyun sırasındaki tepkileri ve oyun sonrasındaki mutlulukları görülmeye değerdi. Andersen'in 'Kral Çıplak' olarak bilinen ve asıl adı 'İmparator'un Yeni Giysileri' olan dünyaca ünlü eseri; Ünsal Sicilli ve Gökhan Daldık tarafından sahneye uyarlandı. Müziklerini Caner Anar'ın yaptığı 'Kral Çıplak' oyununda; Soner Ansal, Gökhan Daldık, Ecem Okçular, Armağan Tongunç ve Zeynep Uçucu rol alıyor. Oyun, halkını yoksul bırakacak kadar giyimine düşkün bir kralın doğum günü için kendisine çok özel bir kıyafet tasarlanmasını emretmesiyle başlıyor. Terzi kılığına giren iki köylü, krala ders verme amacıyla, sadece akıllıların görebileceği bir elbise yapacaklarına kralı ikna ediyor. 
Aklın her şeyin üstünde ve asıl güzelliğin insanın kıyafetlerinde değil, içinde olduğunu konu alan oyunda, çocuklar özellikle oyuncuların bedenlerini kullanarak yaptıkları mimiklere çok güldü. ETİ Çocuk Tiyatrosu, Bakü'de iki gösteri yaptı ve 650 çocuğu tiyatroya doyurdu. 

Türkiye'de sekiz çocuktan biri izledi

Oyun öncesinde yapılan basın toplantısında ETİ Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Kanatlı Derbilve ETİ Gıda İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu; çocuk tiyatrosunun ETİ için öneminden bahsetti. Azerbaycan'ın, Irak'tan sonra ETİ'nin ikinci en büyük pazarı olduğunu belirten Polatoğlu, 14 yılda büyük bir bütçeyle Türkiye'nin hemen her yerine ücretsiz tiyatro götürdüklerini söyledi. Polatoğlu, "Çocukların yüzündeki mutluluk her şeye değer" diye konuştu. Gülden Kanatlı Derbil ise,"ETİ Çocuk Tiyatrosu sayesinde, Türkiye genelinde yaşları 5-14 arasında değişen her sekiz çocuktan biri tiyatro ile tanıştı" dedi. ETİ Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı, ETİ Çocuk Tiyatrosu'nun Türkiye sınırlarını aşarak kabına sığmadığını ve yüzlerini Türklerin çoğunlukta olduğu yerlere çevirdiklerini dile getirdi. 

Paylaş