mobil menü
Basında Eti
Tüm Basında Eti

Alaska Frigo ETİ'nin Oldu

Ekim 2014

Alaska Frigo ETİ'nin OlduBir 'sinema klasiği' olarak anılan Alaska Frigo, 13 milyon TL'lik yatırımla ETİ'nin oldu. Böylece soğuk atıştırmalık pazarına giriş yapan ETİ, bu segmentte hem yurtiçi hem de yurtdışında yeni satın almalar gerçekleştireceğinin sinyalini verdi.

ETİ, 50'li yılların en popüler markalarından biri olan Alaska Frigo'yu satın aldı. Bu hamleyle soğuk atıştırmalık pazarına giren ETİ, bu alandaki yatırımlarının devam ettirmeyi amaçlıyor. Firma, Alaska Frigo markasının satın alımı, üretim ve dağıtım aşamaları için şimdiye kadar 13 milyon TL'lik bütçe ayırdı. Dağıtıma ise Marmara ve Batı Akdeniz'den başlanacağı belirtildi. 
Markayı daha da güçlendirmeyi hedeflediklerini söyleyen ETİ Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı, faaliyet gösterdikleri alanları bu adımla geliştireceklerini belirtti. Bu hamlenin ticari olduğu kadar manevi bir değeri olduğunu da kaydeden Kanatlı, "Yaptığımız yatırımın içinde, Alaska Gıda'ya ait başta Alaska Frigo markası olmak üzere şirketin tüm markalarının yanı sıra satış ve dağıtım altyapı yatırımları da yer alıyor. Markanın, Türkiye'nin dört bir köşesinde yayılmasını sağlayacağız. Bu anlamda yatırımlarımızı genişleteceğiz.

Gerek yurtiçi gerek yurtdışı seçeneklerini radarımızda tutuyoruz" diye konuştu. Kanatlı, markayı almakta hiç tereddüt yaşamadıklarını ifade etti. Eski sahiplerinin de Alaska Frigo'yu daha iyi yerlere getirecek bir markayla anlaşmak istediklerine vurgu yapan Kanatlı, "Alaska Frigo, bir sinema klasiği. Türkiye'nin geçmişinde yer edinen bir marka. Satın alma için bir süredir görüşmelerimiz devam ediyordu. Bundan sonra Ar-Ge ekibimizle markayı efektif bir şekilde değerlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu segmentteki arayışlarımız devam edecek" dedi. Alaska Frigo'nun bundan sonraki üretimi ETİ'nin Eskişehir'deki tesislerinde yapılacak. "Orijinal lezzeti korumak bizim için oldukça önemli. Bu nedenle markanın mirasına sadık kalarak üretimi gerçekleştireceğiz. Aynı özeni ürünün marka kimliği ve ambalajına da gösteriyoruz" diyen ETİ Gıda İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu ise "Soğuk atıştırmalık piyasasını hareketlendirmeyi düşünüyoruz. Eskiden olduğu gibi bundan sonra Alaska Frigo markasıyla pek çok dağıtım noktasında olacağımız gibi sinemalarda da olacağız" yorumunu yaptı. Polatoğlu, Alaska Frigo gibi unutulmaya yüz tutmuş markaların yenilenmesi konusunda sorumluluk hissettiklerini söyledi ve ekledi: "Bu konuda bir misyonumuz olduğuna inanıyoruz. Geçmişi geleceğe taşımak bizim için bir nevi manevi bir amaç da taşıyor."

Alaska Frigo markasının ilk üretimi 1953 yılına dayanıyor. Sektörün ilklerinden biri olan marka, 1976 yılından itibaren Alaska Gıda'ya ait üretim tesisinde üretilmeye devam etti. Ürün, dönemin çocuklarının, sinemaya sadece Alaska Frigo yemek için gitmek istediği bir özelliğe sahipti. ETİ'yle eski popülerliğine kavuşturulması amaçlanan marka, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı için de bir ilk oldu. Alaska Frigo için bakanlıkta 'soğuk atıştırmalık' kategorisi açıldı. 

Paylaş