mobil menü
Basında Eti
Tüm Basında Eti

Alaska Frigo'yu Alıp Soğuk Pazar Yarattı

Ekim 2014

Alaska Frigo'yu Alıp Soğuk Pazar YarattıAlaska Frigo'yu alıp 'soğuk pazar' yarattı.

Satışı sinemalarda başlayan 60 yıllık marka Alaska Frigo'nun yeni sahibi ETİ Gıda oldu. Toplam yatırımı 13 milyon lira olarak açıklayan ETİ Gıda Başkanı Firuzhan Kanatlı, 'Alaska Frigo ile soğuk atıştırmalık adlı yeni bir kategori açıldı. Pazarı büyüteceğiz" dedi.

Yeni satın almaları radarda tutuyoruz

Alaska Frigo'nun sinema, stadyum, konser alanları gibi pazarların yanı sıra evde tüketimi için de konumlandırılacağım ve alanının genişletileceğini belirten Hakan Polatoğlu, "İşin ihracat kısmıyla da ilgiliyiz. Türkiye'de dağıtım aksiyonu sona erince ihracata başlamayı planlıyoruz" dedi. Alaska Frigo'nun ETİ'nin satın aldığı ilk marka olduğunun altını çizen Firuzhan Kanatlı da "Yurtiçi ve yurtdışında benzer yatırımları radarda tutuyoruz. ETİ'ye uygun markalar ilgi alanımızda. Bize yakın markalar olursa ilgileneceğiz" açıklamasını yaptı. ETİ'nin 2013 itibarıyla 1 milyar dolar seviyesinde ciroya ulaştığını kaydeden Kanatlı, 2014'te de önemli miktarda büyüme içinde olduklarını söyledi. 

İlk üretimi 1953'te yapılan ve o dönemlerde yalnız sinemalarda satılan nostaljik yiyecek Alaska Frigo, Eti'nin oldu. Satın almayla ilgili toplantıda konuşan Eti Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı, Alaska Frigo'yu 'soğuk atıştırmalık' ifadesiyle tanımlayarak, "Bu satın almayla faaliyet alanımıza yeni bir kategori eklemiş olduk. 

Markanın konumu ve potansiyelini biliyoruz. Alanını genişleteceğiz" dedi. Frigo AŞ'ye ait Alaska Frigo satın almasının üretim tesisi ve dağıtım altyapısı dahil toplamda 13 milyon lira yatırımla gerçekleştirildiğini bildiren Kanatlı, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 'soğuk atıştırmalık' başlığı altında yeni bir kategori açtı ve içinde sadece Alaska Frigo var. Niyetimiz, bu kategoriyi başka ürünlerle de destekleyerek pazarı büyütmek" diye konuştu. 


'Sahip Çıkıyoruz'

60 yıllık markanın Türkiye'de özellikle sinemaseverler için büyük önem taşıdığını ifade eden ETİ Gıda icra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu da şu değerlendirmelerde bulundu: "Bir sinema klasiği olan ve pek çok insan için nostaljik değer taşıyan markaya sahip çıkıyoruz. İşin manevi değerini de üstlendik. Orijinal lezzeti koruyarak üretimi Eskişehir'de yapacağız, tik etapta Batı ve Doğu Marmara ile Batı Akdeniz'de, daha sonra Türkiye çapında satışa çıkacak."

Yeşilçam’ın 100. Yılında El Değiştirdi
Satın almanın Türk Sineması’nın 100’üncü yılının kutlandığı 2014 yılına denk geldiğini hatırlatan Polatoğlu, Nebil Özgentürk’ün konuyla ilgili özel bir kısa film hazırladığını belirtti.

Paylaş