mobil menü
Basında Eti
Tüm Basında Eti

ETİ Balık Kraker Akvaryuma Daldı

Ocak 2014

ETİ Balık Kraker Akvaryuma DaldıETİ ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, 6 milyon TL yatırımla 84 farklı türden 2150 balığa ev sahipliği yapan bir akvaryum açtı 

Türkiye'nin önde gelen çikolata ve bisküvi üreticilerinden ETİ'nin desteğiyle hayata geçirilen 'Eskişehir ETİ Sualtı Dünyası" kapılarını ziyaretçilere açtı. 

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, "Bugün, Eskişehirli çocukların kendilerine temas etmesine imkân olmayan canlı türlerini, sualtı canlılarını tanımalarına, onlara dokunmalarına imkân sağlayan bir tesisi açıyoruz" dedi. 

ETİ Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı ise şunları söyledi: "Eskişehir'in ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimine katkıda bulunmak amacıyla pek çok alanda şehrimize yatırım yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Şehrimize eğitimden turizme, kültür sanattan spora kadar birçok alanda kazanımlar sağlamaya gayret ediyoruz. Eskişehir'in ilk akvaryum projesi Sualtı Dünyası sayesinde Eskişehir'imizin kültür ve turizmine katma değer sağlayacağımıza inanıyorum." 
  
28 milyon TL destek

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin 6 milyon liralık yatırımla hayata geçirdiği akvaryum projesine 3.5 milyon lira destek veren ETİ, Eskişehir'e son 5 yıl içinde sağladığı katkıyı 28 milyon liraya çıkarmış oldu.

2011 yılında projelendirme çalışmalarına başlanan 'Eskişehir ETİ Sualtı Dünyası, Türkiye'de belediye işletmesindeki ilk özel sektör katkılı akvaryum olma özelliğini taşıyor. Eskişehir'de önümüzdeki dönemde kurulacak Hayvanat Bahçesi kompleksi içerisinde yer alan akvaryumun yapımı 2.5 yıl sürdü. 

2350 metrekarelik akvaryumda, dokunma akvaryumu, tropikal akvaryum, Amazon nehri gibi bölümlerde 84 farklı türden toplanı 2150 adet balık bulunuyor. Sualtı Dünyası'nda bilet fiyatları yetişkinler için 3 TL, öğrencilere ise 2 TL.


Revizyon Yok, Yatırıma Devam' 

Firuzhan Kanatlı, 2014 yılındaki bir takım ekonomik rahatsızlıklar yaşanabileceğim belirterek şunları söyledi: "Bu daha çok Fed'in (Amerikan Merkez Bankası) açıklayacağı kararlara paralel gidecektir. Önümüzdeki dönemlerdeki ekonomik gelişmeleri görüp almış olduğumuz yatırım kararları sürecini buna göre ayarlayacağız. Şu anda her şey planlandığı gibi gidiyor. Romanya'daki fabrikamızın da yatırımı planladığımız gibi"dedi.

Kanatlı, 2013 yılını beklentileri doğrultusunda kapattıklarını belirterek, planlarında bir revizyon olmadığını dile getirdi. Türkiye de kuraklıktan bahsedebilmek için 2 - 3 ay daha beklenilmesi gerektiğini ifade eden Kanatlı, tarımda oluşacak bir darboğazın tarıma dayalı sektörde fiyatları etkileyeceğini söyledi.

Paylaş