mobil menü
Basında Eti
Tüm Basında Eti

ETİ Sualtı Dünyası Eskişehir'in İlk Akvaryumu

Şubat 2014

ETİ Sualtı Dünyası Eskişehir'in İlk AkvaryumuEskişehir Büyükşehir Belediyesi ve ETİ'nin desteğiyle hayata geçirilen 'Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası' kapılarını açtı. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Eskişehir'e büyük bir akvaryum yapma fikriyle start alan proje, ETİ'nin 3,5 milyon TL'lik katkısıyla şehre kazandırıldı. 

2011 yılında projelendirme çalışmalarına başlanan 'Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası', Türkiye'de belediye işletmesindeki ilk özel sektör katkılı akvaryum olma özelliğini taşıyor. Hayvanat Bahçesi kompleksi içerisinde yer alan ilk akvaryum olarak da nitelendirilen "Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası'nın yapımı ise 2,5 yıl sürdü. Sualtı Dünyası'nın açılış törenine Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, ETİ Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı'nın yanı sıra Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ile birçok bürokrat ve iş adamı katıldı. Açılış töreninde konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir'de farklı insanların birbirine temas edebildiğini, bu sayede de kentin Anadolu'nun ortasında bir barış adası olarak kaldığını belirterek, "Eskişehir'in bu değerli özelliğini korumak bizler için çok önemli. ETİ'nin bu noktada kente katkıları hiçbir bedelle ölçülemeyecek kadar büyük" dedi. 

"ETİ hiçbir fedakarlıktan kaçınmadı" 
Sualtı Dünyası'na katkılarından dolayı ETİ Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlıya plaket takdim eden Prof.


ETİ Sualtı Dünyası Eskişehir'in İlk AkvaryumuDr. Yılmaz Büyükerşen ayrıca, "Bugün, Eskişehirli çocukların kendilerine temas etmesine hiç imkan olmayan canlı türlerini, sualtı canlılarını tanımalarına, onlara dokunmalarına imkan sağlayan bir tesisi açıyoruz. Eskişehirde kazandığını Eskişehir'e harcayan, Eskişehir'in her ihtiyacında kapısı ilk çalınan ETİ Ailesi, bu projenin gerçekleşmesi için gereken hiçbir fedakarlıktan kaçınmadı. Hiçbir teşekkür kelimesi, kendilerine duyduğumuz şükranı ifade edemez. Ancak biliyorum ki, zaten teşekkür de beklemiyorlar. Bu tesisten faydalanan, bu tesis sayesinde ufukları genişleyen, bu tesis sayesinde doğayla ilişkisi derinleşen herkesin her bir kazancı, sevgili hemşehrimiz Firuzhan Kanatlı başta olmak üzere, tüm ETİ Ailesi için en değerli teşekkür olacak" diye konuştu. 

Açılış törenine katılan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve ETİ Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı, Sualtı Dünyası'nı birlikte gezdiler.


ETİ, Eskişehir'e beş yılda 28 milyon TL yatırım yaptı 
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası'nın açılış töreninde konuşan ETİ Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı, "Eskişehir'in ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimine katkıda bulunmak amacıyla pek çok alanda şehrimize yatırım yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Son beş yılda Eskişehir'in gelişimi için gerçekleştirilen projelere 28 milyon TL'lik bir fon ayırdık. Hacı Ahmet Kanatlı Anadolu Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, ETİ Arkeoloji Müzesi bunlardan birkaçı. Ayrıca uzun yıllardır şehrimizin en önemli temsilcilerinden olan Eskişehirspor'un da destekçisiyiz. Şehrimize eğitimden turizme, kültür sanattan spora kadar birçok alanda kazanımlar sağlamaya gayret ediyoruz" dedi. 

"Eskişehir'in kültür ve turizmine katkı sağlayacak" 
Eskişehir'e fayda sağlayacak her projenin içerisinde yer almaktan mutluluk duyduklarını vurgulayan Firuzhan Kanatlı sözlerini şöyle sürdürdü: "Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası da Eskişehir'i ilgilendiren diğer projelerde olduğu gibi tereddüt etmeden destek verdiğimiz bir proje oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yılmaz Büyükerşen'in öncülüğü ve çabalarıyla hayata geçen Eskişehir'in ilk akvaryum projesi Sualtı Dünyası sayesinde Eskişehir'imizin kültür ve turizmine katma değer sağlayacağımıza inanıyorum." 

84 farklı balık türü 
3200 metrekarelik alana kurulan ve 2350 metrekarelik kısmını akvaryumun oluşturduğu 'Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası'nda, 850 metrekarelik alanda ise ziyaretçilerin keyifli vakit geçirebilmeleri için hediyelik eşya satışı ve kafeterya alanları hizmet veriyor.

Teraryum, dokunma akvaryumu, tropikal akvaryum, amazon nehri ve mersin akvaryumu gibi bölümleri bulunan Sualtı Dünyası'nda 84 farklı türden toplam 2150 adet balık ziyaretçilerle buluşuyor. Misafirlerini Türk karasuları (Kuzey Ege), Atlas Okyanusu, Kızıldeniz, Güney Amerika gölleri, Amazon Nehri gibi dünyanın farklı coğrafyalarından getirilen özel balık türleriyle tanıştıran mekan, tek seferde 400, bir günde ise 3500 ziyaretçiye ev sahipliği yapabilme kapasitesine sahip. 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası, birçok farklı aktiviteye de ev sahipliği yapacak. Çocukların gece tünelde uyku tulumlarıyla konaklayarak sualtı canlılarının davranışlarını inceleyebilme imkanına kavuşacağı akvaryumda aynı zamanda okullar için eğitici seminer aktiviteleri, okul gruplarına belli saatlerde sualtı belgeseli izletilmesi gibi etkinlikler düzenlenecek.

Rakamlarla Sualtı Dünyası
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Sualtı Dünyası tesisi için 6,5 milyon TL harcadı.
ETİ, Sualtı Dünya projesi için 3,5 milyon TL yatırım yaptı.
Sualtı Dünyası'nın yapımı 2,5 yıl sürdü.
Sualtı Dünyası toplam 3200 metrekarelik alana kuruldu.
2350 metrekarelik kısmı akvaryum olan Sualtı Dünyası'nda, 850 metrekarelik de sosyal alan yer alıyor.
Akvaryumda dünyanın farklı denizlerinden getirilen 84 türden toplam 2150 balık bulunuyor.
Sualtı Dünyası, tek seferde 400, bir günde ise 3500 ziyaretçiye ev sahipliği yapabilecek.
Sualtı Dünyası'nın giriş ücreti, yetişkinler için 3, öğrenciler için ise 2 TL.

Paylaş