mobil menü
Basında Eti
Tüm Basında Eti

Gaaayet #mümkün

Haziran 2015

Gaaayet mümkün"Bisikletli Kadın İnisiyatifi" dediler, "Sarı Bisiklet" olayını anlatmak istiyoruz dediler, istanbul'da da bisikletle yaşamak mümkün dediler, bisikletli kılavuz kadınlarımız var, endişeleri sona erdirmek için yardımcı olacaklar dediler, bisikletli hayata geçiş hikâyelerini duyunca bayılacaksınız dediler ve toplantıya davet ettiler.
Pek tabii koşarak gittim.


Olacakları bilsem toplantıya bisikletimle giderdim gerçi, topukluyla değil!

Ha topuklularla gittim diye bisikletleri görünce binmedim sanıyorsanız,
e yanılıyorsunuz.
Attım topukluları bir kenara, bir tur attım geldim, Topukluları çantama kor, icabında toplantıya ¦ da giderim hani. Yapmışlığım var.
Eski çalıştığım şirkete bisikletimle gidip masamın önüne park ettiğim gün CEO şaşkına dönmüş, sonrasında şirkette masanın önüne bisikletini park eden 4 kişi olmuştuk.


Yani bisikletle her yerde her yere gidilir arkadaş.

Hayatı boyu arabası olmayan, her yere her şekilde bisikletle giden bir dolu insan var. Ve evet o insanlardan istanbul'da da var!
Bisiklet, yaşsız bir yaşam şekli. "Ya çocukken ya gençlikte'' denilemez hem. Her yaşta bisiklete binilir.
Bunları neden mi yazıyorum? "Sarı Bisiklet" olayını biliyor musunuz diye sormak, bilmiyorsanız haberiniz olsun demek için.
ETİ, Aktif Yaşam Derneği ve Bisikletli Kadın inisiyatifi ile birlikte şu "mazi"de kalan bisiklet sevdamızı canlandırmaya başlamış.
İki senedir inanılmaz çalışıyorlar bu konuda. Eskişehir'i Sarı Bisiklet projeleriyle fethetmişler.


5 bin çocuğa hem bisiklete binmeyi öğretmişler hem trafik kuralları hakkında bilgi vermişler.

Mobil tamir desteği sağlamışlar ve aynısını bu sene İstanbul'da da yapıyorlar.
Bütün önyargıları kırıp İstanbul'da da bisikletle yaşamanın MÜMKÜN olduğunu kanıtlamak istiyorlar.
Instagram'dan @sari.bisiklet, Face'ten de Bisikletli Kadın inisiyatifi diye bulun hele, bir takibe alın, siz de görün bakın ne çok kadın gayet rahat bisikletiyle işine gidiyor, çocuklarını okula bırakıyor, pazar alışverişini, her türlü gezmesini de bisikletiyle hallediyor.
Bazısı günde 40 km'ye yakın bisiklet sürüyor. Oradan oraya asla olmaz dediğiniz yerlerde hem de.

Kimi kadın iki, kimisi de üç tekerli bisikletiyle yapıyor bunu.
Hatta toplantıdan sonra Yalıkavak'a uçtum, pazara gittim perşembe günü ve ne çok üç tekerlekli arkası sepetli bisikletiyle alışverişe gelmiş kadın gördüm. Gülümsedim.
İstanbul'da, hayatını bisikletle yaşamak isteyenler için Bisikletli Kadın İnisiyatifi'nden kılavuz kadınlar, anneler bütün endişelerinizi giderip, kendi tecrübelerini sizinle paylaşıp size bu geçişte yardımcı olmak için hazırlar.


Bisiklet özgürlüktür yahu!

Harekettir, sağlıktır, çevreciliktir.
Çocukça mutluluğu bir ömre yaymaktır.
Kendini içerilere, duvarların arasına, trafikte fenalaşmaya hapsedenleri havaya, harekete, özgürlüğe, sağlığa kavuşturacak ne varsa içindeyim ve desteğim ben de!
Şimdi sizler Zeynep ve Seçil'in nasıl başladıklarını okuyun ki içinize hem ilham hem de "umut" düşsün hele.
Yonca 
"velespitsever"

Paylaş