mobil menü
Basında Eti
Tüm Basında Eti

Genci Yaşlısı Sağlık İçin Pedal Çevirecek

Ağustos 2014

Genci Yaşlısı Sağlık İçin Pedal Çevirecekİlköğretim öğrencilerinden ev hanımları ve üniversitelilere kadar herkes ETİ'nin 'Sarı Bisiklet' projesinde buluşuyor. 20 bin ilköğretim öğrencisi güvenli sürüş eğitimi alacak. 

ETİ ve Aktif Yaşam Derneği, bisiklet kullanımını teşvik ederek, Türkiye'de hareketli yaşama öncülük etmek amacıyla 'Sarı Bisiklet Projesi'ni başlattı. Pro je kapsamında 3 yılda 20 bine yakın ilköğretim öğrencisine güvenli sürüş eğitimi verilecek, üniversite kampüslerinde 25 bin öğrenci bisikletleri ücretsiz kiralayabilecek. ETİ Gıda İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, projenin detaylarını AKŞAM Ekonomi'ye anlattı... 


10 BİN BİSİKLETE MOBİL TAMİR 

"Nisan ayı itibarıyla Eskişehir'de başlayan ETİ Sarı Bisiklet Projesi kapsamında gerçekleştirilen ilkokul eğitimleri, semt pazarı etkinlikleri, kampus içi etkinlikler ve Mobil Tamir Aracı ile birlikte proje tüm hızıyla devam ediyor. Proje 3 yıl boyunca devam edecek her yıl farklı bir ile gidecek. Proje süresince 3 yılda 20 bine yakın ilköğretim öğrencisine güvenli bisiklet sürüş eğitimi verilecek. Proje boyunca 3 yılda ‘Mobil Tamir Aracı’ sayesinde, atıl durumda olan yaklaşık 10 bin bisiklet hayata kazandırılacak. Sarı Bisiklet, gittiği her ilde belirlenecek üniversitelerde, gençler için kampüs içi ücretsiz bisiklet kullanım fırsatı sağlayacak. İlk olarak mayıs ayında Osmangazi Üniversitesi’nde hayata geçen uygulama, Eylül ayında Osmangazi Üniversitesi ile birlikte Anadolu Üniversitesi’nde de öğrencilerle buluşacak. 3 yılın sonunda 25 bin üniversite öğrencisine ulaşmayı hedefliyoruz. 


Ev kadınlarına özel üç tekerlekli

Üç tekerlekli bisikletlerle kadınların hem hareket edebileceği hem de günlük hayatlarına bisikletin faydalarını entegre edebilecekleri bir kurgu oluşturduk. Bisiklete binmeyi çok iyi bilmeyenlerin bile rahatça kullanabilecekleri üç tekerlekli bisikletlerle, kadınlar alışveriş poşetlerini elde taşımak yerine bisiklet sepetine koyarak gidebilecek. Ayrıca semt pazarlarında uygulamayı özendirmek amacıyla sarı bisikletiyle alışverişe giden gönüllü ‘rol model’ ev hanımlarımız var.

Paylaş