mobil menü

Mutluluk Denince Akla

MÖSYÖ ŞOKOLA

Mutluluk Denince aklıma, bizi bir araya getiren sofralar, paylaşılan lezzetler ve tadıyla bizi geçmişe götüren yemekler geliyor. Eti’nin klasik ürünleriyle hazırladığım pratik tarifleri, Mutluluk Denince Akla projesi için bir araya getirdim.

Alternate Text

Biyografi

Mösyö Şokola ya da tam ismiyle "Bertrand Chocolat” Berat Çokal'ın kendi ismini Fransızlaştırmasıyla oluşturduğu karakterin ismi. Lezzetini bu topraklardan tekniklerini dünyadan alan mösyönün mutfağını aşırı batılılaşmış Osmanlı mutfağı olarak tanımlayabiliriz.

Her daim yeni tatlar peşinde, dünya mutfağının temelini oluşturan tarifleri araştırıyor, onları bizim damak zevkimize göre uyarlayıp yeniden üretiyor.

Karakterin yaratıcısı Berat Çokal ise 39 yaşında bir mimar. Uzun yıllardır Yaratıcı Yönetmen olarak çalışıyor, son 3 yıldır da Kadir Has Üniversite’inde gastronomi dersleri veriyor. Onun için yemek pişirmek aşcılıktan çok simyacılık, farklı malzemelerin bir araya getirerek büyülü karışımlar oluşturmak. Instagram hesabını (mosyosokola) ise hazırladıklarını, tariflerini paylaşmak ve takipçilerle etkileşim için kullanıyor.MÖSYÖ ŞOKOLA'DAN MUTLULUK VEREN TARİFLER

Paylaş