mobil menü
Basında Eti
Tüm Basında Eti

Sağlık Bu Kez Sarı Bisikletle Geliyor

Haziran 2014

ETİ, yeni sosyal sorumluluk projesi ile hareketi teşvik ediyor. 

ETİ ve Aktif Yaşam Derneği, sağlıklı bir yaşam için hareket etmenin gerekliliği konusunda farkındalık yaratmak ve bisiklet kullanımını teşvik ederek, Türkiye'de hareketli yaşama öncülük etmek amacıyla "Sarı Bisiklet" Projesi'ni başlattı. 

Proje her yıl farklı bir ilde yürütülecek. Bu yıl Eskişehir'de başlayan proje kapsamında bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için ilköğretim okullarında bisiklet eğitimleri veriliyor. Üniversitelerde, öğrencilerin hem fiziksel aktivitede bulunmalarını sağlamak hem de kampüs içi ulaşımlarını kolaylaştırmak üzere ücretsiz sarı bisiklet uygulaması gerçekleştiriliyor. Mobil tamir aracı ise balkonda, depoda bekleyen, bakıma ihtiyacı olan bisikletler için şehrin sokaklarında gezerek, ücretsiz bisiklet tamiri yapıyor. Özellikle ev hanımlarını bisiklete binmeye özendirmek amacıyla başlatılan semt pazarları uygulamasıyla da arzu edenlere alışveriş poşetlerini bisiklet sepetine koyarak evlerine ücretsiz üç tekerlekli sarı bisiklet ile gitme imkanı sağlanıyor. ETİ Gıda İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, projenin tanıtım toplantısında belirlenen İlköğretim okullarında haftanın 5 günü gerçekleşecek teorik ve pratik eğitimlerle 3 yılda 20 bin çocuğa 'güvenli bisiklet sürüş eğitimi' vereceklerini söyleyerek şunları ekledi: Üniversite kampüslerine, ücretsiz bisiklet kiralanabilecek stantlar kurarak, öğrencilerin kampüs içindeki ulaşımlarını kolaylaştırmayı ve "daha hareketli" hale gelmelerini sağlayacağız. İlk olarak Osmangazi Üniversitesinde hayata geçen bisiklet uygulaması, yeni öğretim döneminde Osmangazi Üniversitesi ile birlikte Anadolu Üniversitesinde de

öğrencilerle buluşacak. Bu uygulama ile 3 yılın sonunda yaklaşık 25 bin üniversite öğrencisine ulaşmayı hedefliyoruz."


Rakamlarla Sarı Bisiklet

Proje 3 yıl boyunca devam edecek, her yıl farklı bir ile gidecek.

Proje süresince 3 yılda 20.000'e yakın ilköğretim öğrencisine güvenli bisiklet sürüş eğitimi verilecek.

Proje boyunca 3 yılda 'Mobil Tamir Aracı' sayesinde, atıl durumunda olan yaklaşık 10.000 bisiklet hayata kazandırılacak.

Sarı Bisiklet, gittiği her ilde belirlenecek üniversitelerde, gençler için kampüs içi ücretsiz bisiklet kullanım fırsatı sağlayacak. Üniversite kampüslerinde 3 yıl boyunca ortalama 25.000 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Paylaş