mobil menü
Basında Eti
Tüm Basında Eti

Sarı bisikletli kadınlar İstanbul'a meydan okuyacak!

Haziran 2015

ETİ Petito Çağfen'deETİ ve Aktif Yaşam Derneği'nin öncülük ettiği ve Eskişehir'de binlerce kadının hayatını değiştiren şahane bir proje var. İsmi San Bisiklet Projesi. Öğreniyorum ki bu proje kapsamında bu yıl Zeytinbumu ve Maltepe'de ilköğretim okullannda tam 5 bin öğrenciye bisiklet eğitimi verilmiş ve mobil tamir aracı ile İstanbul sokaklannda tamire ihtiyacı olan, bir kenara atılmış bisikletler ücretsiz tamir edilmiş. Demem o ki proje şimdi de 5 milyon kadının hayatında önemli bir değişiklik yapmak için rotasını İstanbul'a çevirmiş. 
Dün sabah ETİ Gıda İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, projenin ortaklanndan Aktif Yaşam Demeği yöneticisi Mehmet Ali Çalışkan ve Bisikletli Kadın İnisiyatifi gönüllüsü Seçil öznur Yakan ile bir araya geldik, İstanbul'da bisiklet sürmek, bisikleti sadece keyif için değil, işe, okula, çarşıya giderken kullanmak hem kadın hem erkek için zor, belki kadın için 3 kere daha zor. Projeye başlarken İstanbul'da bisiklet ve kadın konusunda bir araştırma yapmışlar. Ortaya çıkmış ki toplumun yüzde 17'si bisiklete binerken, İstanbul'da bisiklet kullanan kadın oranı yüzde 5. Ancak kadınlar yüzde 65 gibi büyük bir oranda bisiklete binmek istiyor. Alışverişe, işe, okula gitmek için bisikleti kullananlar toplumun yüzde 3'ünü oluştururken, kadınlar ise sadece yüzde 0.6'sını oluşturuyor. Bisikletle ilgili toplumdaki algıyı tamamen değiştirmek için 'San Bisiklet' güzel bir kampanya gibi duruyor. Çocuklar için güzel bir aktiviteymiş gibi sunulması, büyüklerin 40 yaşından sonra mesela 'uygun değil' önyargısını yıkması için sokaklarda daha çok bisikletli kadın görmek harika olacak sanıyorum. Düşünün ki toplumda en az sporu da kadınlar yapıyor. Polatoğlu, sağlık bir yaşam için hareket etmenin önemini çocukluk döneminden itibaren aşılamanın önemine dikkat çekiyor ve "Bugün Türkiye'de 0-15 yaş grubunda çocuğu olan 15 milyon anne bulunuyor. Bu 15 milyon anne 24 milyon çocuğun hayatını yönetiyor. Annelerin tüketim kararlan, 15 milyon babayı da hesaba katınca 55 milyon kişiyi etkiliyor. Ancak araştırmalar gösteriyor ki annelerin yüzde 86 gibi büyük oranda spor yapma alışkanlığı yok. Biz bunu değiştirmek istiyoruz" diyor.
Mehmit Ali Çalışkan ise toplumun aktif olmadığı Türkiye'de obezitenin yükseldiğine dikkat çekiyor ve bisikletinin hareketsizlik için önemli bir çözüm olduğuna değiniyor. Neticede toplum fazla kilolardan, hareketsiz olmaktan rahatsızlık duyuyor. 
Gelelim projenin yeni mekanına... Söz konusu İstanbul olunca, yokuşlan da göz önüne alınınca, "Bisiklet zor iş" yaklaşımından yakınıyor Aktif Yaşam Demeği yöneticisi. Çalışkan, "Biz, bu iş İstanbul'da zor diyen İstanbullulara da meydan okuyacağız" diyor. Oluşturduklan Facebook sayfasına bir haftada 800'e yakın kadının üye olduğunu anlatan Bisikletli Kadın İnisiyatifi gönüllüsü Yakan ise, uzaktaki kadınlara rotalar, bisiklet sürmekle ilgili tavsiyeler konusunda sosyal medya kanalıyla yardım edeceklerini söylüyor. Özetle San Bisiklet Projesi diyor ki günlük hayatta bisiklet kullanmak mümkün, istanbul sokaklannda daha çok kadın görmek için ETİ'yle birlikte yapılan bu organizasyonu gönülden destekliyorum. Ben de ilk fırsatta, oğlumla birlikte istanbul'da bisiklet sürmeye başlayacağım.

Paylaş