mobil menü
Basında Eti
Tüm Basında Eti

Eti'den Sarı Bisiklet'e Dört Yılda 10 Milyon Lira Yatırım

Nisan 2017

Eti'den Sarı Bisiklet'e Dört Yılda 10 Milyon Lira YatırımAraştırmaya göre, aktif yaşamdan en uzak kesimleri, 16-24 yaş arası gençler, masa başı çalışanlar ve evliler oluşturuyor.

Eti'den sarı bisiklete dört yılda 10 milyon lira yatırım

2. El Bisiklet kampanyasıyla atıl bisikletler yenilenerek ihtiyaç sahibi çocuklara verilecek.

Sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarından biri olan "hareketlilik" kavramını bisiklet aracılığı ile topluma yaymayı amaçlayan ETİ'nin Sarı bisiklet projesi fiziksel aktiviteleri gündelik hayatın parçası haline getirme hedefiyle dört yılı geride bıraktı.

ETİ Sarı Bisiklet'in desteklediği Aktif Yaşam Derneği'nin yürüttüğü 2017 Türkiye Fiziksel Aktivite, Bisiklet ve Yürüyüş Pratikleri Araştırması'nın sonuçları paylaşıldı.

Araştırma sonuçlarına göre, hanelerin yüzde 28'sinde bisiklet var ve bisikleti olan evlerin yüzde 36'sında hiç kullanılmayan en az bir bisiklet söz konusu. Yani Türkiye'de yaklaşık 1.5 milyon atıl bisiklet var. Ankete katılanlar arasında aktif olarak bisiklet kullananlar yüzde 9 iken, bisiklet kullanmayı bilmeyenlerin oranı yüzde 37 seviyesinde. Toplumun yüzde 70'i yılda 1-2 kez bisiklete biniyor ya da hiç binmiyor.

 ETİ'nin dördüncü yılında Sarı Bisiklet Projesi ile yine çok anlamlı projeleri hayata geçirdiğine dikkat çeken ETİ İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, bu yıl başlatacakları ikinci el bisiklet kampanyasına ilişkin, "ETİ olarak Sarı Bisiklet Projesi kapsamında atıl durumda olan ikinci el bisikletleri hayata döndürmeyi hedefleyen bir kampanya başlatıyoruz. Bağış yapmak isteyenlerden topladığımız bisikletleri yenileyerek ihtiyacı olan çocuklarla buluşturacağız. 10 Mayıs'ta Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenecek Tamir Şenliği'nde üniversite öğrencilerinin gönüllü katılımıyla bisikletleri tamir ederek hayata döndürmeyi planlıyoruz. Yenilenen 2. el bisikletlerimiz için il Milli Eğitim müdürlükleri ile görüşüyoruz. Anadolu'daki ihtiyaç sahibi en uygun ilköğretim okulunu belirleyerek bu okula göndereceğiz" dedi. • Ekonomi Servisi

Paylaş