mobil menü
Basında Eti
Tüm Basında Eti

Funda Karayel

Haziran 2016

Türkiye'de insanların çoğunluğu hareketsiz yaşıyor. Ramazan ayında bu oran daha da artıyor. ETİ ve Aktif Yaşam Derneği'nin, hareketli yaşama öncülük etmek amacıyla 2014'te hayata geçirdiği ve bu yıl kadınlar aracılığıyla mahallelere hareket kazandırmayı hedeflediği Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi için geçtiğimiz günlerde Beykoz Çamlıbahçe Mahallesi'ndeki iftar yemeğindeydik. ETİ İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu; projenin çıkış noktasının, daha hareketli bir yaşamı büyük kitlelere benimsetebilmek ve bisiklet kullanımını gündelik hayatın bir parçası haline getirebilmek olduğunu söyledi ve "Ramazan'da da sağlıklı ve aktif yaşama odaklanmanın önemine dikkat çekmek istiyoruz" dedi. Bu projenin merkezinde, mahallelerde yaşayan kadınlar var; onlar artık altın günleri değil, bisiklet günleri yapıyorlar. Mesela çocuklarını okuldan almaya bisikletle gidiyorlar.

KADINLAR ÖĞRENECEK

İftar yemeği bittikten sonra Çamlıbahçe Mahallesi sakinleriyle birlikte bisiklet sürmeye çıktık. Hem Ramazan'da alınan kilolalardan kurtulma, hem de çoluk çocuk toplu sosyalleşme imkanı sunuyor bisiklet. Böyle bir projeyi hayata geçirdikleri için Eti ailesi ve Aktif Yaşam Derneği'ne sonsuz teşekkürler. Bisikletli yaşam İstanbul'da hayal değil, mümkünmüş; bunu gördük. Beykoz Çamlıbahçe Mahallesi'nde bisikletle hareketli yaşama dair bir dönüşüm elde etmeyi ve bu dönüşümün tüm Türkiye'ye örnek olmasını istediklerini söyleyen Hakan Polatoğlu, "Eylül ayında, piknik ile başlayıp ardından hep birlikte bisiklet sürmenin keyfini çıkaracağımız aile sürüş etkinliğimiz olacak. Yaz ayları boyunca bisiklete binmeyi bilmeyip öğrenmek isteyen kadınlarımıza eğitimler vereceğiz" diye konuştu. Bisiklete binmeyi bilmeyenler için harika bir haber bu; bir an önce öğrenip hemen sokağa çıkmalı, hatta Avrupa'da bisiklete etekle ve topuklu ayakkabıyla binen kadınları Türkiye'de de görmeye başlamalıyız. Herkesin bir gün bisikleti olması dileğiyle.

Bisikletin faydaları

Formda kalmak için etkili bir aktivite. Hem de bol oksijen garantisi var. Çocuklar için hem eğlenceli, hem de tek başına bir şey yapabildiklerini görmeleri ve özgüvenlerinin yerine gelmesi için çok güzel bir aktivite. Tek başına araç kullanan insanların karar alma yetileri gelişir. Ben bunu en çok bisiklet üzerinde yaşıyorum; yeni planlarım hep bisiklet gezilerinde çıkar. İlham gelmiyorsa çıkın, bisikletle bir tur atın.

Paylaş